Operátor:
Číslo příjemce:

Co je to esemeskový syndrom a jak se mu vyhnout?

Existuje velké množství různých nemocí nebo syndromů a řada z nich je spojená i s některými moderními technologiemi. Možná vás ale překvapí, že podle nových výzkumů se objevila i specifická nemoc, která se označuje jako tzv. esemeskový syndrom, někdy také jako syndrom esemeskového krku. V tomto článku vám o něm řekneme něco bližšího.

Syndrom esemeskového krku

Syndrom esemeskového krku (v angličtině nazvaný jako text neck) je spojený s nadměrným používáním chytrých mobilních telefonů. Nejde v něm ale jen o SMS zprávy jako takové, nýbrž souvisí s jakoukoli činností, při které se lidé musejí ohýbat nad svým mobilem v nepřirozené poloze. Spousta lidí takto tráví nad mobilem až několik hodin denně, ať už jde o hraní her, surfování po internetu, psaní zpráv přes Messenger nebo řadu jiných aktivit, které dnešní moderní mobily díky nepřebernému množství aplikací umožňují.

Esemeskový syndrom se tak projevuje především velkou zátěží na pohybový aparát člověka, což má za následek jednak špatné držení těla nebo i nepříjemnou bolest krční páteře. Důsledkem pak mohou být zdravotní potíže, které mohou časem přerůst v nemalé komplikace.

Kteří lidé jsou esemeskovým syndromem nejvíce ohroženi?

Nejvíce ohrožení syndromem esemeskového krku jsou zejména mladí lidé, protože právě ti tráví nad chytrými mobily nejvíce času. Vedle nich ale tímto syndromem často trpí i manažeři, podnikatelé a byznysmeni, kteří jsou zvyklí své pracovní záležitosti řešit vždy online a velkou část práce dělají přes mobilní telefon či tablet.

Jak se tohoto syndromu vyvarovat?

Základní radou je nebýt při používání mobilu stále ve stejné strnulé poloze, ale více se hýbat, měnit polohu, případně se protáhnout apod. Dobré je nedívat se na displej mobilu dlouho v předklonu, ale pokud možno se na něj koukat spíše před sebe. Pro prevenci jsou důležité také pravidelné pohybové aktivity, např. různé druhy sportů nebo alespoň obyčejná chůze.

Pomocí krátkých esemesek se dnes dá zaplatit za spoustu různých služeb. Jednou…
Nemáte chytrý telefon s mailovou aplikací, ale přáli byste si, aby vám chodila u…
Pokud vám za jakéhokoli důvodu nevyhovuje základní vestavěná aplikace pro příj…
V dnešním článku si řekneme něco bližšího o historii textových zpráv. SMS zprávy…
Facebook
Seznam článků