Operátor:
Číslo příjemce:

Dejte si pozor na podvody přes SMS – jaká nebezpečí vám hrozí?

Dnes se podíváme na problematiku podvodů, které někteří lidé provádějí s pomocí SMS zpráv. S tímto typem podvodu se dá setkat na známých sociálních sítích, nebezpečí tak hrozí zejména na Facebooku, kde už k mnoha takovým případům v minulosti došlo. O co přesně se jedná?

Princip SMS podvodu

Princip tohoto podvodu spočívá v tom, že člověk, který vás chce okrást, si vytvoří falešný facebookový profil a z něj vám napíše zprávu. V ní vás poprosí o telefonní číslo, na nějž vám odešle SMS zprávu. V ní bude obsažen speciální kód a pokud mu jej následně pošlete, přijdete tak o peníze – jde totiž o m-platby a peníze se vám tak strhnou z vašeho účtu.

Jak se podvodníkům ubránit?

Vyhnout se takovému nebezpečí dá velmi snadno – nikdy nikomu žádné kódy ze SMS na Facebooku neposílejte, nikdy si totiž nemůžete být jistí, kdo je na druhé straně. I kdyby náhodou nešlo o fejkový profil, může se třeba stát, že někdo zjistil heslo vašeho přítele a naboural se mu tak na jeho účet. Bez kódu, který vám v esemesce přišel, vám ale podvodník nemůže nic vzít. Další možností, kterou můžete své peníze zabezpečit, je vypnutí m-plateb v internetové samoobsluze vašeho mobilního operátora, případně po telefonu, kde vám operátor s nastavením pomůže.

SMS podvodů číhá mnohem více

Přijít o peníze kvůli SMS se ale dá více způsoby. Kromě výše zmíněného příkladu pak může jít o různé pochybné soutěže nebo různé aplikace, kde se vám následně třeba každý měsíc automaticky strhne určitá částka. Buďte tak velmi opatrní a vždy si rozmyslete, jaké jsou podmínky služby a zda se nezavazujete k nějakým dalším platbám. Nebezpečí ale hrozí především těm,uživatelům, jenž mají paušál, zatímco u lidí, kteří si dobíjejí kredit, je riziko logicky mnohem menší, zvlášť pokud si dobíjejí třeba jen po dvou stovkách.

V souvislosti s nebankovními úvěry se často můžeme setkat s označením SMS půjč…
Další známou aplikací, která umožňuje svým uživatelům odesílat SMS zdarma, je …
Na Velikonoce sice lidé neposílají ani zdaleka tolik přání, jako v období váno…
Když si chce člověk pustit nějaký film nebo seriál, který zrovna nedávají v te…
Facebook
Seznam článků