Operátor:
Číslo příjemce:

Počet vánočních SMS klesá, lidé spíše využívají sociální sítě

Vánoční svátky a zejména pak Štědrý den patří k období, kdy lidé nejvíce z celého roku posílají textové zprávy. Každoročně je právě 24.prosinec dnem, kdy jednotliví mobilní operátoři registrují nejvyšší počet odeslaných SMS za celý rok. Postupně ale tato čísla klesají a lidé k vánočnímu přání čím dál více využívají jiné platformy.

62 milionů SMS zpráv na Štědrý den

V letošním roce zaznamenala trojice českých mobilních operátorů celkem 62 milionů odeslaných esemesek. Je to stále velmi vysoké číslo, v posledních letech už ale – zejména mladší ročníky – používají spíše jiné způsoby, jak svým blízkým popřát krásné Vánoce. Pokud jde o multimediální MMS zprávy, těch bylo letos na Štědrý den odesláno přibližně 1,2 milionu.

Rekord byl v roce 2013, od té doby se SMS posílají méně

Když se podíváme do statistik, zjistíme, že od roku 2004 počet vánočních SMS postupně rostl z 52 milionů v roce 2004 až po 75 milionů v roce 2009. V dalších letech sice došlo k poklesu, ale pak přišel rekord v roce 2013, kdy 24.prosince bylo odesláno 75,44 milionu SMS. Náhoda to bezesporu nebyla, právě v roce 2013 u nás totiž operátoři zavedli neomezené tarify. V dalších letech už ale počet vánočních SMS začal znovu klesat, například letos došlo k poklesu o více než 7 milionů SMS.

Pokles textových zpráv zaznamenali všichni operátoři

Snížení počtu esemesek se pochopitelně týká všech tří hlavních operátorů – nižší čísla hlásí jak O2, tak i T-Mobile a Vodafone. Poklesl ale i počet telefonických hovorů, naopak přirozeně prudce roste datový provoz – např. u T-Mobile šlo o meziroční nárůst o 267 procent.

Lidé si ke svátkům přejí spíše přes Facebook

Pokles počtu SMS není nijak překvapivý – v dnešní době, kdy už má skoro každý připojení k internetu a účet na Facebooku, si lidé přejí spíše prostřednictvím sociálních sítí, případně přes maily nebo různé jiné komunikační nástroje. Je jasné, že tento trend bude pokračovat i v dalších letech.

V dnešní době, kdy už skoro každý má mobilní telefon, to sice není příliš aktu…
Textové zprávy na mobilní telefony jsou samozřejmou součástí našich životů a t…
Velmi oblíbeným a vyhledávaným typem nebankovních úvěrů jsou tzv. SMS půjčky –…
Při krizové situaci všichni víme, že se dá pomoc přivolat telefonátem na bezpl…
Facebook
Seznam článků