Operátor:
Číslo příjemce:

SMS zprávy letos oslavily 25 let od svého vzniku

V dnešním článku si řekneme něco bližšího o historii textových zpráv. SMS zprávy poprvé spatřily světlo světa na počátku 90.let minulého století a během pár let se staly velmi populárními. Dnes už je ale pomalu nahrazují jiné a lepší formy komunikace, které umožňují posílání zpráv zcela zdarma.

První esemeska byla napsána roku 1992

Historicky první textová SMS zpráva byla odeslána 3.prosince 1992. Jejím autorem byl Neil Papworth, který ji poslal z osobního počítače svému vedoucímu. Ten se zrovna nacházel na předvánočním večírku a tak text první esemesky v dějinách zněl "Veselé Vánoce." Než se ale SMS zprávy dostaly do širokého povědomí veřejnosti a zažily svou největší slávu, několik let to trvalo.

Větší rozmach přišel kolem roku 1996

Největší boom SMS zpráv přišel na začátku druhé poloviny 90.let. To už se mobilní telefony stávaly dostupnějším zbožím a čím dál častěji je používali nejen dospělí, ale i děti a mládež. Zároveň se na trhu objevily předplacené SIM karty, jež výrazně proměnily mobilní trh. Esemesky se staly oblíbené zejména u mladých lidí, kteří je často používali jako levnější alternativu běžných hovorů.

Dnes se SMS stále drží, svůj vrchol už ale mají za sebou

V roce 2017 jsou sice SMS zprávy stále velmi využívané, nicméně mnoho lidí postupně dává přednost jiným, modernějším a levnějším formám elektronické komunikace. S příchodem chytrých mobilních telefonů se začaly prosazovat různé aplikace, umožňující bezplatné psaní a volání, jako jsou např. WhatsApp nebo Viber. Pro samotné psaní je pak vynikající náhradou SMS zpráv především Messenger od Facebooku. Vše je ale samozřejmě závislé na internetu – pokud k němu nejste připojení, nezbývá vám než použít klasickou SMS nebo volání. Na druhou stranu jsou dnes zcela běžné neomezené tarify, takže spousta lidí už cenu za posílání SMS nemusí vůbec řešit.

Píšete-li ze svého mobilního telefonu často textové zprávy a zároveň nemáte žá…
Dnes se podíváme na problematiku podvodů, které někteří lidé provádějí s pomoc…
Poslat SMS zprávu na telefonní číslo v rámci České republiky je už velmi levno…
Nemáte kredit a rádi byste někomu poslali esemesku? Žádný problém – můžete ji …
Facebook
Seznam článků